Windows Live Messenger Sitesi

Microsoft tarafından geliştirilen bir sistem olan Windows Live Messenger sisteminin özelliklerini ve sitenin tanımını yazmaya çalışalım..

Reklamlar

Windows Live Messenger
Windows Live Messenger, Microsoft’un geliştirdiği anında mesajlaşma (anlık ileti) yazılımıdır. “8.0” ve “8.1” sürümleri bağımsız bir program olarak sunulmuştur. Ayrıca MSN Messenger, yazılımın eski adıdır ve çoğu kullanıcı tarafından kısaca MSN diye anılmaktadır. Windows Live Messenger’ın 8.5 sürümü ise yeni Windows Live toplu yazılım uygulamalarına dahil edilmiştir. 2010 yılında, yazılımın “10.0” sürümü yayınlanacaktır. Windows Live Messenger” ismiyle 2005 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmıştır. Yeni ismiyle de dünyada en fazla üyesi olan anlık ileti hizmetlerinden biri olma özelliğini kaybetmemiştir. Windows’un gelecekteki yeni anlık ileti hizmeti olarak görülmektedir.

Windows Live Mail
Windows Live Mail, bir e-posta yazılımıdır. Eski MSN Mail hizmetinin yeni nesil sürümüdür. Windows Live programlarıyla uyumlu durumdadır. Windows işletim sistemlerindeki eski Outlook Express ve Windows Vista’daki Windows Mail uygulamalarının yerine geçmesi düşünülmektedir. Ayrıca Windows Mail programındaki tüm özellikleri içermektedir. Windows Mail ile arasındaki en büyük fark, HTTP tabanlı e-posta hizmetlerini desteklemesidir.
6 Kasım 2007 tarihinden itibaren Windows Live hizmetlerine dahil edilmiştir. 2009 yılının ilk çeyreğinde yeni bir sürümü çıkacaktır, bu yeni sürümü olan “14.0”da Takvim özelliği e-posta klasörleriyle tam uyumludur.

Windows Live Writer
Windows Live Spaces ve Blogger, WordPress, LiveJournal gibi başka blog (ağ günlüğü) servislerine erişimi ve girdi eklemeyi kolaylaştıran bir yazılımdır. Windows Live Mail ve diğer Live programlarıyla uyumlu ve birlikte çalışır. (Örneğin; Windows Live Mail’de bir elektronik postayı, blogunuza göndermek isterseniz, program doğrudan Writer’ı çalıştıracaktır.)

Windows Live Writer’ın son sürümü, bloglara fotoğraf, albüm ve video gibi bileşenler göndermeyi desteklemektedir. Ayrıca önizleme seçeneğiyle, girdinizi paylaşmadan önce blogunuzda nasıl görüneceğini önizleyebilir ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra paylaşabilirsiniz.

Windows Live Fotoğraf Galerisi
Windows Vista’da zaten var olan Fotoğraf Galerisi uygulamasının geliştirilmiş ve yeni özelliklerle donatılmış hâlidir. Fotoğraflarınızı makinenizden bilgisayara otomatik olarak aktarır. Fotoğrafları sıraya sokabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Standart Fotoğraf Galerisi’nden farklı olarak:

Windows Live hesabınızla çevrimiçi çalışır.
Fotoğraflarınızı çevrimiçi ortamda paylaşmanızı sağlar.
Kişi etiketlerini destekler ve otomatik yüz algılayıcıya sahiptir.
Windows Live arkadaşlarınızın fotoğraflarına erişimi kolaylaştırır.
Windows Live SkyDrive klasörlerini bir seferde bilgisayara kaydedebilir.
Panoramik görüntüler oluşturmanızı sağlar.

Windows Live Movie Maker
Windows’ta zaten var olan Movie Maker uygulamasının Windows Live ile bütünleşmiş hâlidir. Fotoğraf, video ve müzik gibi ortam dosyalarından ve bazı geçiş efektlerinden kısa filmler oluşturmanızı sağlar.

Standart Movie Maker’dan farklı bir tasarıma sahiptir. Seçenekler birkaç sekme hâlinde pencerenin üst bölümünde toplanmıştır. Ayrıca oluşturduğunuz filmleri Soapbox hizmetiyle yayınlamanızı kolaylaştırır.

Windows Live Toolbar
İnternette arama yapmanızı ve Windows Live hizmetlerine ulaşmanızı kolaylaştıran bir Internet Explorer araç çubuğudur. Aramaları -eskiden Windows Live Search adıyla anılan- Bing arama motorunda yapar. Eski sürümden farklı olarak; Windows Live arkadaşlarınızın kişisel alanlarında yaptıkları son güncellemelere erişebilir, bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan profilinizi önizleyebilir, bulunduğunuz sayfayı Windows Live SkyDrive ile paylaşabilir ve sık kullanılanlarınızı çevrimiçi olarak eşitleyebilirsiniz. Windows Live araç çubuğu yalnızca Internet Explorer tarafından desteklenmektedir; Firefox ve diğer tarayıcılarda çalışmaz.

Bu bilgiler MSN için hazırlanan Wikipedia sitesinden alınmıştır. Windows Live Messenger sitesine ulaşmak için BUYRUN

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın