Bing Facebook Beğen Özelliğini Aramalarına Ekleyecek

Bing Facebook Beğen Özelliğini Aramalarına Ekleyecek – Arama motoru devi Google +1 özelliği ile arama sonuçlarına sosyal bir etki kazandırmaya başladıktan sonra, Facebook beğenilerine dayalı gayri resmi bir çıkış yapıldığını paylaşmıştık. Bugün Bing o fikri gerçeğe taşıdı ve Facebook beğenilerini arama sonuçlarına ekleyeceğini duyurdu.

Reklamlar

Sosyal arama arama motorları için yeni bir adım olarak öne çıkıyor ama Google +1′i deneyimledikten sonra bunun getirilerini daha iyi görmeye başladım. Daha önce Facebook beğenilerinin arama sonuçlarında daha fazla tutulacağını düşünmüştüm.

Ancak Facebook arkadaşlarımızın kapsamını düşündüğümde bu fikrimden biraz vazgeçtim. Çünkü Google bağlantılı arkadaşlarım gibi Facebook üzerindeki arkadaşlarımın da neleri beğeneceğini bilmiyorum.

Sosyal arama gerçekten bu işin geleceği mi, yoksa semantik webe geçişle aramıza giren bir faktör mü? Arkadaşlarımın beğenileri mi yoksa sayfanın gerçek içeriği mi beni ilgilendiriyor diye kendime soruyorum.. Üstelik sosyal arama deneyimini pozitif şekilde kabul edebilmem için kullanıcı bilincinin oturması, dahası bu deneyimin kötüye kullanılmaması gerekiyor.

Microsoft-Facebook ilişkisi %1,3′lük hisse payı nedeniyle Bing’i bu tür yenilikleri denemeye itiyor ama Bing’in sosyal arama adımı atması arama motoru pazarındaki payını yükseletecek mi bilinmez. Belki de sosyal etki Bing arama sonuçlarına pozitif etki yapar. Google için ise arka plana çekilecek işler arasına girer.

Şu anda Facebook ile bağlantı kuramayan Bing’in sosyal arama deneyimini kısa süre içinde yaşayarak göreceğiz.

Rate this post
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın