Merkez Bankası Başkanı Kim Olacak

Merkez Bankası Başkanı Kim Olacak – Merkez bankası başkanı durmuş yılmaz yakında yerini başka bir isme bırakacak. İşte durmuş yılmaz yerine gelmesi beklenen isimler;

Reklamlar

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bu konumda geçirdiği beş yıl içinde Türkiye’de enflasyon ve faiz oranlarını rekor düzeylere indirmeyi başardıktan sonra 18 Nisan’da görevden ayrılacak.

Yılmaz ayrılırken arkasında farklı bir politika bileşimi bırakıyor: Merkez Bankası cari açığı dizginlemek için sıcak para girişini caydırıcı önlem olarak faiz indirimlerini kullanıyor. Hızla büyüyen kredileri ve iç talebi sınırlamak için ise zorunlu karşılık oranlarını yükseltiyor.

Türk Lirasını aralık ortasından bu yana yüzde dolar karşısında yüzde 8 düşüren, fonları daha uzun vadelere yönlendiren ve 10 milyar dolarlık sıcak paranın Türkiye’den çıkmasını sağlayan bu önlemlerin etkisi daha uzun vadede görülecek. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın görev süresi 18 Nisan’da sona ererken yeni başkan için aday isimleri de telaffuz edilmeye başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan daha önce Yılmaz’ın görev süresi bitmeden atama yapmayacaklarının sinyalini vermişti.

Paranın yeni patronu için en çok konuşulan isimler, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turan.

TCMB başkanları beş yıllık süre için hükümet tarafından atanıyor ve ikinci bir beş yıla uzatılması imkanı var. Yılmaz’ın yerini alacak adayın belirlenmesinde yol gösteren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olacak. Seçilen ismin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması gerekiyor.

Yılmaz, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, hükümetin o dönemde getirdiği isimleri veto etmesi üzerine, ortaya çıkan kilitlenmeye çözüm getirmek üzere, üzerinde uzlaşılan aday olarak seçilmişti. Çanakçı ve Çağlar 49, Başçı ve Turhan 44, Bilgin ise 43 yaşında. Muhtemel isimlerin bir çoğu bugünkü görevlerine 2003 yılında atandı.

Muhtemel adaylar 5 kişi

ERDEM BAŞÇI: Merkez Bankası’nın 44 yaşındaki başkan yardımcısı, 2003 yılında bu göreve atandı. 2006 yılında hükümetle cumhurbaşkanı arasındaki anlaşmazlık sürerken, bir ay için geçici başkan olarak görev yaptı. Yılmaz’ın yerine en şanslı aday olarak görülüyor. Uzun ve saygın bir akademik geçmişi olan ekonomi profesörü Başçı, Babacan’a danışmanlık yaptığı gibi, iyi dostu olarak da biliniyor. Başçı, TCMB’nin yeni para politikasının içinde olan bir kişi.

İBRAHİM TURHAN: 44 yaşındaki akademisyen Turhan, Haziran 2006’dan bu yana TCMB Para Politikası Kurulu üyesi ve 2008 yılından beri de bankanın dört başkan yardımcısından biri. Turhan, Küresel Ekonomik Forum’un danışma kurulu üyesi.

TEVFİK BİLGİN: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2003 yılından beri başkanı olan Bilgin, 43 yaşında. Daha önce Halk Bankası’nın genel müdürlüğü görevinde bulundu. Bilgin’in BDDK başkanlığı döneminde Türk bankacılık sektörü dünyanın, regülasyonu en sıkı olan ve en sağlıklı bankacılık sektörlerinden biri olarak saygın bir konuma geldi. Düşük borçlanma koşulları, güçlü kapitalizasyon ve zehirli varlıklara açık olmamanın yarattığı ortamdan yararlanan bankalar 2009 yılında rekor düzeyde karlar elde ettiler.

İBRAHİM ÇANAKÇI: 1962 doğumlu olan Çanakçı, 2003 yılında bu yana Hazine Müsteşarlığı görevini yürütüyor. Çanakçı daha önce BBDK ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmıştı. Hazine, vadelerin uzatılması, borç çevirme oranlarının düşürülmesi ve finans kaynaklarının çeşitlendirilmesi için çaba gösterdi.

CAN AKIN ÇAĞLAR: Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, 2003 yılından bu yana bu görevi yürütüyor. 49 yaşındaki Çağlar 1998-2003 yılları arasında, faizsiz bankacılık kurumu olan Family Finans’ın Genel Müdürlüğünü yapmıştı. Çağlar’ın yönetiminde Ziraat Bankası, toplam aktifleri ve karı açısından Türkiye’nin en büyük bankası konumunu güçlendirdi. Bankanın 2010 yılı net karı rekor düzeye çıkarak 3.71 milyar TL oldu. Toplam aktifleri ise 151 milyar lira oldu. Çağlar aynı zamanda, gelecek yıl görev süresi dolacak olan Tevfik Bilgin’in yerine BDDK başkanlığı için de olası bir aday olarak görülüyor.

Rate this post
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın