Sitemin hiti ve trafiği devamlı düşüyor

Google webmaster forumlarında devamlı bu soruları okuyorum ve bu konunun neden bu kadar önemli bir hal almaya başladığını merak ettim. Sitelerin hitleri ve trafikleri neden devamlı düşer gibi soruları öncelikle anlamaya çalışalım.

Reklamlar

Google üzerinde anlık dalgalanmalar her zaman olmuştur ve olacaktırda. Yeni geliştirilen ve değiştirilen algoritmalar ile bunların olması kaçınılmazdır.

Sitenin trafiği neden düşer?
Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus kopya içeriğiniz varmı sorusu. Sitenizde aşırı kopya içerik varsa bu durum meydana gelebilir.

İkincisi ise sitenizdeki yinelenen sayfaların çokluğu olabilir. Çünkü yinelenen sayfalarda Google belli bir süre sonra o sayfaları dizininden kaldırmaktadır.

Ayrıca sitenizdeki gizli metin ve bağlantılar sitenizin Google dizininden kaldırılması için yeterli koşuldur. Eğer siteniz üzerinde gizli metin veya bağlantılar varsa bunu web yönetici araçları sayfanızda mesaj olarak görebilirsiniz.

Son zamanlarda bir çok site yönetici arkadaşımızın başına geldiği gibi siteniz hacklenir ve gizli bir kod ile başka bir sayfaya yönlendirilir ise sitenizdeki hitinizin ve trafiğinizin aşırı şekilde düştüğünü göreceksiniz.

Bunlardan başka birde sitenizin tasarımı ve düzeni bu konuda etkili olabilir. Özellikle robot.txt dosyasınızın Google kurallarına uygun şekilde uyum sağladığından emin olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın