Google Zararlı Sitelerden Sonra Zararlı Bilgisayarlarıda Uyaracak

Google Zararlı Sitelerden Sonra Zararlı Bilgisayarlarıda Uyaracak – Google’ın bu hamlesi çok sevilecek çünkü zararlı virüslü bilgisayarları uyaracak artık Google.

Reklamlar

Bir süredir ziyaret edilen sitelerden zararlı yazılım bulaşabileceği uyarısı yapan Google, güvenlik alanında bir adım daha attı.

Google güvenlik yetkilisi Damian Menscher, “internet trafiğindeki verileri değerlendirme suretiyle zararlı yazılım bulaşmış olma ihtimali yüksek bilgisayarları da saptamaya başladıklarını” söyledi.

Google, söz konusu bilgisayarların kullanıcılarına, “bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşmış olabilir, anti-virüs programınızı güncelleyin” uyarısını gösterecek.

50 MİLYON ZARARLI YAZILIM
NOD32 ve Smart Security ürünleriyle tanınan anti-virüs yazılım üreticisi ESET şirketinin verilerine göre, 2010 yılında dünya çapında tesbit edilen 40 milyon zararlı yazılımın bu yıl 50 milyona çıkması bekleniyor.

Dünyada her gün 200 bin dolayında yeni zararlı yazılım tespit edilirken bunların büyük kısmının Çin, Japonya ve Rusya kaynaklı olduğuna dikkat çekiliyor.

Siber suçluların kimlik, şifre, parola ve online bankacılık bilgilerini elde etmeyi amaçladığına dikkat çeken uzmanlar, kullanıcılara bilgisayarına gelen e-postaları iyi kontrol edip araştırmadan açmamalarını öneriyor.

UZMANLAR NE ÖNERİYOR
Uzmanlar, özellikle sosyal platformlarda kişisel ve önemli iş bilgilerinin, şifre ve parolaların paylaşılmamasını, dijital banka-sigorta işlemlerinde farklı ve alfanümerik olarak tanımlanan harfli-rakamlı şifrelerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bilgi işlem güvenliği uzmanlarının “olmazsa olmaz önlemler listesi”nin başında ise güncel bir antivirüs programının kullanımı geliyor.

Zararlı yazılımların arama motorları üzerinden bulaşabildiğine de dikkat çeken uzmanlar, arama sonuçları üzerinden kullanıcının yanlış, sahte ve virüslü sitelere yönlendirebileceğini kaydediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın