Ulaştırma Bakanından Google ve Youtube Açıklaması

Ulaştırma Bakanı Google ve Youtube yasakları ile ilgili gazetecilerle buluşmasında geniş açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında bence bir çok noktada haklılık payı var. İşte o açıklamalar;

Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen İnternet Habercileri Buluşması’nda internet dünyasının sorunları konuşuldu. Toplantıda gazetecilerin sorularına cevaplar veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Reklamlar

Bakan Yıldırım, Youtube ve Google’la yaşanan sorunlar ve getirilen yasaklarla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“AVRUPA SİBER SUÇLAR SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMAYA KARAR VERDİK”
“Buradan ilk defa söylüyorum. Bir ay içinde, Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi’ni imzalıyoruz. Yurtdışından yayın yapan sitelerle ilgili 7 gün 24 saat muhatabımız olacak artık. 46 ülke dahil bu anlaşmaya. Taraf olduğumuz için her türlü bilgiyi paylaşmak zorunda olacaklar. Bu, denetlemeyi de kolaylaştıracak.”

“ATATÜRK’E HAKARET MADDESİNİ ANA MUHALEFET İSTEDİ”
Bakan Yıldırım, Youtube’a getirilen yasak sürecini şöyle anlattı:

“Bursa’da bir çocuk pornografisi olayı vardı. Biz 5651 sayılı internet yasasını 2008’deki bu olay nedeniyle çıkardık. Ama ana muhalefet partisi ‘bu yasanın içine Atatürk’e hakareti de koyalım’ dedi. ‘Koymayalım’ mı diyecektik? Neticede Youtube kapandı. Ama o gün bu gündür diğerleri yüzünden kapatma yaşanmadı, sadece Atatürk’e hakaretten kapatma yaşandı. Ama Youtube temyize gitmiyor, bu yasağı kullanıyor.”

“SİZ GOOGLE’DAN ZENGİN MİSİNİZ? NEDEN VERGİ VERMİYORLAR?”
Bakan Yıldırım, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Youtube’a girişi yasaklamak isterken arama motoru Google’a ait bazı internet protokolü (IP) adreslerini engellemesiyle ilgili de şunları söyledi:

“Youtube, Türkiye’den girişler azaldığı için Google girişlerini kullanmaya başladı. Kendi IP’lerini bırakıp Google IP’lerini kullanmaya başladı. Arıyoruz, telefonlarımıza bile çıkmıyorlar, muhatap bile olmuyorlar. Bir site bizi esir alamaz. Bir de Türkiye yasakçılar listesinde diye propaganda yapıyorlar.

Vuku bulan işlerle verilen ceza orantısızdır diyebilirsiniz, buna tamam. Peki neden haklarını aramıyorlar? Neden Türkiye’ye tabi olmak istemiyorlar. Neden vergi dairesinin adresini bilmiyorlar? Siz Google’dan zengin misiniz? Siz vergi vereceksiniz, onlar bu kadar reklama rağmen vergi vermeyecekler… Beni yasakçı saysınlar önemli değil. Kimse bu ülkeyi hafife alamaz. İsrail’e özel içerik yapıyor. 28 ülkeye özel içerik yapmışsın. Bize de yap, yapmam. Bunları çıkar, çıkarmam. Türkiye’yi yok sayıyorlar, vergi mükellefi olmak istemiyorlar. Mahkeme karar veriyor, itiraz etmiyorlar. Neden? Çünkü muhatap almıyorlar…”

“IP İŞİNİ ARTIK DEVRALIYORUZ”
Bakan Yıldırım, bir gazetecinin, “Peki öyleyse neden Google’a tr uzantısı verildi” sorusuna da şu cevabı verdi:

“IP işini yakında devralacağız. Eskiden ODTÜ veriyordu tr uzantısını, yakında biz vermeye başlayacağız.”

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın