Nokia ve Yahoo Ortak Oldular

Nokia ve Yahoo bir anlaşmaya imza atarak ortak oldular ve bundan sonrada beraber çalışma yapmaya karar verdiler.

Nokia ve Yahoo Dünya çapında elektronik posta, anlık mesajlaşma, haritalar ve daha fazlası için ‘Stratejik Ortaklık’larını duyurdular.

Reklamlar

Nokia’nın ve Yahoo’nun CEO’ları Carol Bartz ve Olli-Pekka Kallasvuo ayrı ayrı yaptıkları konuşmalarda bazı önemli konularda stratejik ortaklıklarını hayata geçirdiklerini duyurdular. Bu ortaklığa göre Nokia, Yahoo’nun güçlü olduğu Ovi elektronik posta sistemini ve anlık mesajlaşma servisini, buna karşılık Yahoo’da Nokia’nın harita ve navigasyon sistemi için geliştirdiği NAVTEQ teknolojisini kullanabilecekler. İki şirket de gelişmenin yolunun kullanıcılardan geçtiğine inanıyor. Yahoo, bu konuda yaptığı açıklamada Ovi uygulamasındaki kullanıcı sayısı hedefini 9 milyon kişi olarak belirlerken, Nokia’da bu rakamı sadece ABD’deki ilgili kullanıcı sayısından bile sağlayabileceklerine inandıklarını belirttiler.

Olli-Pekka ise bu konuyu ilginç bir şekilde ABD’deki azalan kullanıcı sayısı ile karşılaştırdı ve “ Biz alışılmışın dışında, problemleri anlayabilen, bu sektörde lider ve global bir şirketiz ve henüz bu alanda ABD’de lider bir şirket değiliz ” şeklinde bir açıklama yaptı. Carol’da bu konuya benzer şekilde yaklaştı ve “ Üye kayıpları birkaç yıldır haritalar sebebi ile oldu” dedi. Böylelikle Olli-Pekka’nın açıklamasının sebebini belirtmiş oldu. Şirketler 2010 yılının ikinci yarısında beraber gerçekleştirdikleri projeleri piyasaya sürmeyi hedefliyorlar .

Anlaşılan o ki bu yaz iki devin de dünyaya duyurduğu “social-like” sloganını pek sık duyacağız ve yine ürünlerinin üzerinde göreceğimiz birleşmişliğin simgeleri ” powered by Ovi ” ve ” powered by Yahoo ” simgelerine şimdiden alışsak iyi olur.

Rate this post
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın