Google Elektronik Kitap Satacak

Google yeni bir çalışma başlattı ve artık kitap satmayada başlayacak. Nasıl yani kitap derseniz Google elektronik kitap satacak. Bu şekilde Yahoo’nun dediği gibi sadece arama üzerine yoğunlaşıyor lafını boşa çıkarmış olacağa benziyor.. İşte detaylar;

Google’ın Salı günü yaptığı duyuruya göre, Apple’ın en çok satan iPad tablet bilgisayarları da dahil olmak üzere, internete bağlı tüm cihazlar üzerinden okunabilinecek elektronik kitap satışı en kısa zamanda başlayacak.

Reklamlar

Google, online dijital kitap mağazasını Temmuz itibari ile açmayı planlıyor ve görsel rafları kitapların telif haklarına sahip olan yayıncılardan izin alarak tutmayı düşünüyor.

Google’dan ve onun partnerlerinden alınan kitapların, internet tarayıcıya sahip olan akıllı telefon ve gittikçe sayısı artan e book okuyuculardan tutun da kişisel bilgisayarlara kadar her cihaz için elde edilmesi mümkün olacak.

Google kitapları Kindle okuyucuları tarafından da okunabilinecek ancak Uluslararası Dijital Yayın Forumu tarafından desteklenen ve pek çok yayıncı tarafından da kullanılan “epub” açık standart formatını destekleyecek.

Californiya tabanlı internet devi 2006 yılında yayıncıları, kitaplarının para karşılığında online olarak okunması için davet etti. Web tarayıcıları teknolojilerinin gelişiminden ötürü bu plan olası bir hal almıştı.

Google’ın bu hareketi özellikle gittikçe artan elektronik kitap marketi rekabetinde, piyasaya çok dişli bir rakip getirecek.Zira Apple ve Amazon elektronik kitap marketi piyasasında önemli bir konuma sahip.

Apple 3 Nisanda Amerika’da Wi-Fi modellerini satışa sunduğundan beri iPad’ler bir milyondan fazla alıcı buldu.

Amazon ise Kindle dijital kitap cihazlarını, iPad tabletleri ile yarışması için daha da fazla geliştirmeye çalışıyor.

Google halen Amerika federal hakimlerinin, Amerikalı yazarlar ile yasal bir anlaşmaya varması için verilecek olan kararı bekliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın