Çinliler Türkiye Ar-Ge merkezi açacak

Çinliler sonunda Türkiye pazarınada el attılar ve Ar-Ge merkezi açacaklar. Bu konuda tabiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteği ve katkısı büyük ölçüde.

Reklamlar

Yeni nesil telekomünikasyon şebeke çözümleri alanında dünya lideri Huawei Technologies, Türkiye’deki ilk Ar-Ge merkezini açıyor.

Yeni Ar-Ge merkezine ilişkin “Mutabakat Zaptı” (Memorandum of Understanding), 28 Haziran 2009 tarihinde, Çin’in Shenzhen kentinde, Huawei Telekomünikasyon Dış Tic. Ltd. Şti. (Huawei Türkiye) Genel Müdürü Liang Zhihui ile T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) Başkanı Alpaslan Korkmaz tarafından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün huzurunda imzalandı.

Dünyadaki 50 operatörün 36’sına hizmet veren ve bir milyar kullanıcısı bulunan Huawei, tam bir telekomünikasyon devi. Şirket misyonunu; insanların yaşamlarını dijital yaşamla aralarında bir iletişim köprüsü oluşturarak zenginleştirmek şeklinde özetliyor. Törende, öncelikli hedefi müşterilerine ve özel ilgi gösterdiği ülkelere kalıcı katkılarda bulunmak olan Huawei’nin Türkiye’yi bölgenin “kilit” ülkelerinden biri olarak kabul ettiği ve bu nedenle de ilk etapta 150 Türk mühendisinin görev alacağı Ar-Ge merkezini kurma kararı aldığı kaydedildi. Kurulan bu merkezle Huawei’nin yüksek teknoloji birikiminin Türkiye’ye aktarılması, sektör profesyonellerine ve yeni mezunlara iş imkânı yaratılması ve gerek yerel gerekse uluslararası pazarlar için yeni ürünler geliştirilmesi hedefleniyor.

Huawei, Türkiye’de çalışanlarına, yerel iş ortaklarına ve sektöre, gelecek nesil Telekom teknolojileri konusundaki becerilerini ve uzmanlığını aktarmayı hedefliyor.

Dünya çapındaki Huawei çalışanlarının yaklaşık % 50’si Ar&Ge çalışmaları yapıyor ve yıllık gelirin % 10’u Ar-Ge çalışmaları için kullanılıyor. Şirket aynı zamanda Türkiye’deki üç büyük mobil operatörün 3G ekipmanları alanında ana tedarikçisi konumunda. Türkiye pazarında 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren “Huawei Telekomünikasyon Dış Tic. Ltd.” ise şu anda Orta Asya ve Kafkas bölgelerinin merkezi konumunda. Huawei IP-tabanlı FMC çözümlerinin tümünün tedariki konusunda büyük rol oynuyor ve bu konudaki yatırımlarına devam ediyor. Bu çözümlerle son kullanıcıların her zaman, her yerde kesintisiz iletişim hizmetlerinden yararlanabilmelerine olanak sağlıyor. Şirket mobil şebeke, geniş bant şebeke, IP-tabanlı, optik şebeke, katma değerli telekom hizmetleri ve uç birimleri içeren ürün gamı oluşturdu. Huawei’nin geleceğe odaklı gelişmelere geçişte bir avantajı bulunuyor ve bu avantaj sayesinde müşterilerine rekabetçi iletişim çözümleri ve hizmetleri sunabiliyor.

Dünyanın en iyi 50 operatörünün % 70’i tarafından tercih edilen Huawei, 2002’den bu yana 350 yerel çalışanı ile Türkiye’de gösterdiği faaliyetler kapsamında, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone Türkiye ve Avea ile iş birliği yaparak, şebeke çözümleri ve ekipmanları tedarikçisi konumunda birçok başarıya imza attı.

Rate this post
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın