Google sıralaması etkiledi sitesi kapatılıyordu

Google sıramalarında ve sayfa yapısında küçük değişiklikler yaparak önlere çıkmak isteyen bir kullanıcının yaptığı kurnazlık az kalsın sitesinin kapatılmasına sebep olacaktı. Haber aynen şöyle; Bir web sitesi, Google aramaları nedeniyle kapatılmanın eşiğinden döndü. İşte ilginç olay…

Reklamlar

Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapmayacağı şey yok. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden bazıları Google tarafından yasaklanıyor, bazılarını ise Google kendisi dağıtıyor. Hollandalı bir web sitesi Google’ın sayfanın kısa açıklamasını göstermek için kullanıma sunduğu bir kod parçası yüzünden neredeyse mahkeme tarafından kapatılıyordu.

Sorun web sitesindeki iki ayrı haberin Google tarafından tek bir haber olarak algılanmasından meydana geldi. Google, web sitesi aynı sayfada ayrı iki haberde geçen Zwartepoorte adlı bir şirketin adını ve yan taraftaki “iflas” kelimesini birleştirdi ve siteyi “Zwartepoorte iflas” şeklinde yapılacak aramalarda üst sıralarda çıkacak şekilde optimize etti. Google’ın kodunun oluşturduğu sayfa özetinde de Zwartepoorte firmasının iflas ettiği anlamına gelecek bir metin bulunuyordu.

İflas etmemiş olan Zwartepoorte firması web sitesine dava açtı. Mahkeme sitenin bu haberi ve Google kodunu sayfadan çıkarması için bir süre tanıdı ve neyse ki çok geç olmadan site sahibi bu sorunu, sayfayı silerek giderdi. Site sahibi bunun kendi hatası olmadığını ve karara itaraz ederek, sayfasını silmek yerine çözümü Google’ın sağlamasın isteyeceğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yapın