WordPress CPU Sorunu

WordPress kullananların en büyük sorunlarından biriside aşırı CPU kullanımları ve hostçuları ile bir süre sonra başlarının derde girmesi. İşte bu yazımızda WordPress kullanıcılarının başlarına bela olan bu CPU kullanımını azaltmak ile ilgili bir kaç bilgi verelim istedik.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu konuya ilgi göstermemin sebeplerinden biriside bizimde başımıza gelmesi ve büyük sorunlar yaşamamız. Bu konu ile ilgili belkide inanmayacaksınız ama her yazıyı okudum hatta WordPress’in kendi sitesindeki açıklamalarını bile okudum ama nafile. Hepside aynı şeyleri yazıyorlardı ve sonuç sıfır gibiydi.

Mesela bir arkadaş bu konuda şöyle bir yazı yazmış benimde hoşuma gitti aslında beraber okuyalım;

İlk olarak sitemizin en büyük düşmanları spam yorumlardır. Bu yorumlar hem sitenizi hemde servırınızı yavaşlatır. Bu hususdan dolayı akismet gibi programlar kullanmalısınız.

WordPress gelişen bir blog sistemidir. Hataları eksikleri olmasa zaten gelişmezdi. WordPress’de her zaman güncelliği korumak gerekir. Versiyon güncellemelerinde yeni versiyona geçmeden 10 gün bekleyip. 10. günün sornunda hemen versiyon güncellenmeli. Versiyon güncellemeleri sitenizin cpu kullanımınıda azaltır.

WordPress performansı arttırmak için kullandığınız eklentileri güncel tutun. Eski versiyon varsa yeni versiyonla değiştirin.

Sitenizin daha hızlı olmasını istiyorsanız sayaç ve benzeri türevleri yani sql sürekli iletişim halinde olan eklentileri kullanmamaya dikkat ediniz.

Sitenizde smileları kaldırınız. Bu küçük görününen şeyler inanılmaz şekilde cpu yormaktadır. Birde eklentisini kullanıyorsanız. Her smile bir çağrışım eklenmişse bilinki bandınızın yarısı o küçük smilelara gidiyordur.
Wordpress ana sayfanın hızlı açılmasını istiyorsanız. Sitenize mümkün olduğunca az resim yükleyin ve eklediğiniz yazıları bölün. Unutmayın ki google botlar hızlı siteleri sever.

Serverınızdan mümkün olduğunca müzik video ve resim paylaşımı yapmayın. Bildiğiniz gibi bu gibi media türevleri çok fazla şekilde band yer.

Sitenizde kullandığınız temada çok önemlidir eğer sorunlar yaşıyorsanız temanızı değiştirmenizi öneririm.

Bu arkadaş bunları yaparak %15 olan CPU kullanımını %0,9’lara indirmiş. Başka bir arkadaş ise şöyle bir yazı yazmış bu konuda;

Temamızın header.php dosyasını ftp sunucumuzdan çekelim.Header.php dosyamızı herhangi bir editörde açalım (notepad, dreamweaver, frontpage vs) resimlerle de daha kolay anlaşılır bir anlatım yapacağım.

Ben bilgisayarımdan arşivimdeki sallama bir temayı seçip header.php’yi açtım.

Alttaki resimde örnek olarak gereksiz wordpress fonksiyonlarını gösterdim.

Şimdi o kısımları neler ile değiştireceğiz onları yazayım.

; charset= = text/html; charset=UTF-8

= Blog sloganınızı yazın.All in seo pack eklentisi kullanıyorsanız bu kısmı hiç değiştirmenize gerek yok.

= Bu kısım şuradaki yazımda da belirttiğim gibi risk yaratabilir.Tamamen boşuna çekilen bir veridir.İsterseniz 2.3 gibi eski sürümleri sallayabilirsiniz.Tavsiyem o satırı silmeniz.Satırıda vereyim” />

= http://www.aktifblog.com/wp-content/themes/tema-adi

= http://www.aktifblog.com/feed

= http://www.aktifblog.com/xmlrpc.php

= http://www.aktifblog.com

Arkadaşlar sizin temanızda daha farklı fonksiyonlar kullanılmış olabilir.Yukarıda verdiğim fonksiyonlardan bir kaçtanesi belki kullanılmamıştır kalanı mutlaka kullanılmıştır.Bu değişiklikleri footer.php ve sidebar.php’de de yapabilirsiniz.Mesela sidebar.php’de widget desteğini kullanmıyorsanız kategorileri, bağlantıları, etiketleri elle ekleyebilirsiniz.Bu sayede mysql veritabanınız yine rahatlamış olur.

Benim header.php dosyamdan ufak bir görüntü:

Bulduklarımız bunlar ama Bence en büyük sorun temadan kaynaklanıyor daha sonra kullanılan eklentilerden. İleride site hit almaya başladığında tekrar başınızı ağrıtabilir bu sorun bakalım WordPress nasıl bir çözüm bulacak bu soruna.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Tags: , , , ,


One Response to “WordPress CPU Sorunu”

  1. google tv diyorki:

    bu sorunla başım belada ya

Bu Yazıda Sizinde Yorumunuz Olsun

UYARI: Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız! Ayrıca Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Tugbam.com sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.